Anhel Tours TOUREST'2013 messil
                                     Meie müügijuht - Nonna Salnikova (tel.5092911)

                             
                            
                                     Anhel Tours
TOUREST'2013 messil
                                    
Meie reisikonsultant-Jelizaveta Salnikova (tel.56826088)
                                   

                             

                                     Anhel Toursi meeskond

BULGAARIA
- ÜLDINFO

Bulgaaria
asub Balkani poolsaarel. Bulgaaria naaberriigid on T
ürgi, Kreeka, Makedoonia ja Serbia. Dunai jõe veepiir on Bulgaarial Rumeeniaga ning Musta mere veepiir Venemaa ja Ukrainaga.

Territoorium: riigi pindala on 110 945 km2
Rahvastik: 8 mln elanikke, suurim osa – bulgaarlased. Bulgaaria territooriumil on veel türklasi, mustlasi ning teiste rahvaste esindajaid.
Pealinn: Sofia (u. 1,5 mln elanikke).

Teised suured linnad: Plovdiv (479 tuh.), Varna (450 tuh.), Burgas (250 tuh.), Ruse (190 tuh.)
Geograafia:
Bulgaaria maapiiri pikkus on 378 km. Põhjas on Dunai jõgi – looduslik piir Rumeeniaga. Läänes eraldab Bulgaariat Venemaalt ja Ukrainast kristallpuhas Must meri, mis on rahulik ja mitte eriti sügav. Selles on kaks korda vähem soola kui Vahemeres. Ei ole siin ka kiskjaid. Lõunanaabriteks on Türgi ja Kreeka.
Kliima: kesklaiuste kliima, põhjas üleminekuline mere kliimast kontinentaalsele. Keskmine õhutemperatuur suvel on 23-28 °C, vahel ulatub kuni 30 °C, Musta mere veetemperatuur on 23-25 °C, öösel keskmine õhutemperatuur on 18-19 °C.
Talved on külmad ja lumised.
Rannad: kõik Bulgaaria rannad on liivarannad. Sissepääs randa on tasuta. Enamik randu on valve all. Lamamistoolid ja päikesevarjud on lisatasu eest, lamamistooli või päikesevarju üür maksab umbes 2,5 EUR/ööpäev. Soovitame osta päikesevarju või lamamistooli kohapealt või võtta endaga kaasa. Kui rannas on punane lipp, see tähendab, et ujumine on keelatud!



Vahemaa: Tallinn-Varna 2100 km., lendu aeg umbes 3 tundi.
Rahvastik: Bulgaaria elanikkond on 7 928 901 inimest (2001 a.), 86 % - bulgaarlased, 9 % - türklased.
Keel: riigikeel bulgaaria keel, kasutatakse kirillitsat.
Bulgaarias räägitakse vene, saksa, inglise ja prantsuse keelt. Turistidele mõeldud siltidel kasutatakse ladina tähestikku.
Aeg: Bulgaaria aeg on sama, mis on eesti aeg (kataloogi koostamise hetkel). Suvel võib aeg muutuda.
Religioon: enamasti õigeusklik. Bulgaaria kirik on autonoomne patriarhi juhitud kirik.





INFO BULGAARIA VIISAVORMISTAMISE TINGIMUSTE KOHTA:

(viimati muudetud: 17.02.2012)

Embassy of the Republic of Bulgaria
Kuusisaarentie 2B, 00340 Helsinki/ Finland
tel.: +(358-9)458-40-55, 458 40 35
faks:+(358-9)458-45-50
e-mail: embassy.helsinki@mfa.bg
koduleht: http://www.mfa.government.bg/bg/71/

EESTI KODANIKU PASS: viisavaba kuni 90 päeva.
Saab reisida nii kehtiva passi kui isikutunnistuse (ID-kaardi) alusel.
Soovitav on tervise- ja reisikindlustuse olemasolu.
Bulgaariasse sisenenud välismaalane on kohustatud 5 päeva jooksul registreerima kohalikus välismaalaste administratiivkontrolli teenistuses oma peatuskoha aadressi. Aadressi registreerimist võib teostada ka majutusteenust pakkuv füüsiline või juriidiline isik. Registreerimiskaarti tuleb säilitada riigist lahkumise hetkeni.
Kui reisib alla 18 a.laps, kas ühe vanemaga või ilma vanemateta , on vajalik reisile kaasa võtta vanema(te) poolt notariaalselt kinnitatud reisiluba (inglise keeles).
Rohkem informatsiooni Bulgaaria kohta, Eesti Välisministeerium:
http://www.vm.ee/?q=et/node/5779

VENE KODANIKU PASS, OLEMAS ELAMISLUBA EESTIS: Vene kodanikud, kellel on olemas pikaajaline elamisluba Eestis, saavad reisda Bulgaariasse ilma viisata ning viibida seal maksimaalselt kuni 90 päeva 6 kuu jooksul. Nõuded dokumentidele:
- pass, kehtiv vähemalt 3 kuud riiki sisenemisel
- kehtiv Eesti ID kaart (originaal)
- edasi-tagasi piletid
- majutuse kinnitus
- piisavad rahalised vahendid, umbes 50 euri/ päevas, inimese kohta
- tervisekindlustus kogu reisi perioodiks
Vastav informatsioon:
http://www.mfa.bg/bg/71/pages/view/6033
Pikema viibimise või tööleasumise puhul on endiselt vajalik Bulgaaria viisa.
MÄRKUSED JA SELGITUSED:
- Kui reisib alla 18 a.laps kas ühe vanemaga või ilma vanemateta, on vajalik vanema(te) poolt notariaalselt kinnitatud reisiluba (inglise keeles).
- Bulgaariasse sisenenud välismaalane on kohustatud 5 päeva jooksul registreerima kohalikus välismaalaste administratiivkontrolli teenistuses oma peatuskoha aadressi. Aadressi registreerimist võib teostada ka majutusteenust pakkuv füüsiline või juriidiline isik. Registreerimiskaarti tuleb säilitada riigist lahkumise hetkeni.
Rohkem informatsiooni Bulgaaria kohta, Eesti Välisministeerium:
http://www.vm.ee/?q=et/node/5779

EESTI HALL VÄLISMAALASE PASS, OLEMAS ELAMISLUBA EESTIS: alates 19.01.2007 ei vaja Eesti halli välismaalase passiga (olemas elamisluba Eestis), viisat sissesõiduks Bulgaariasse ja viibimiseks kuni 90 kalendripäeva poole aasta jooksul, mida arvestatakse esimesest riiki sisenemise kalendripäevast arvates.
Viisanõudest vabastamise alus on EÜ määruse nr. 539/2001 muudatus määrusega nr. 1932/2006 21.12.2006.
Piiril tuleb nõudmise korral esitada kehtiv reisikindlustus, edasi-tagasi piletite broneering ja Bulgaarias viibimise finantseerimiseks piisavate rahaliste vahendite olemasolu (umbes 50 eur/ päevas inimese kohta).
NB! Kõik reisijad, kes ei oma Eesti Vabariigi passi peavad Eestist reisides kaasa võtma oma ID kaardi.ID kaart on vajalik kaasa võtta ka juhul, kui passis on olemas Eesti elamisluba.
Pikema viibimise või tööleasumise puhul on endiselt vajalik Bulgaaria viisa.
Vastav informatsioon, Eesti Välisministeerium:
http://www.vm.ee/?q=et/node/4828
MÄRKUSED JA SELGITUSED:
- kui reisib alla 18 a.laps kas ühe vanemaga või ilma vanemateta , on vajalik reisile kaasa võtta vanema(te) poolt notariaalselt kinnitatud reisiluba (inglise keeles)
- Bulgaariasse sisenenud välismaalane on kohustatud 5 päeva jooksul registreerima kohalikus välismaalaste administratiivkontrolli teenistuses oma peatuskoha aadressi. Aadressi registreerimist võib teostada ka majutusteenust pakkuv füüsiline või juriidiline isik. Registreerimiskaarti tuleb säilitada riigist lahkumise hetkeni.
- rohkem informatsiooni Bulgaaria kohta, Eesti Välisministeerium:
http://www.vm.ee/?q=et/node/5779


Elekter
: elektripinge on
220 V. On olemas sisseehitatud euroopa standardi adapterid (mõned neist maandusega).
Telefonid: kõige odavam on helistada postkontorist või tänava telefoniputkast kasutades telefonikaarte, mida on võimalik osta lehekioskist või hotellist, ka postkontorist. Eestisse helistades on vaja ette valida (00 372) ning abonendi laua- või mobiiltelefoni number. Lätisse helistades peab valima (00 371) ning abonendi number, Leedusse helistades aga maakood (00 370), linna kood - näiteks, Vilniuse puhul (5) – ning abonendi number.
Rahvusvahelised suunakoodid:
Bulgaaria – 00 359
Eesti – 00 372
Tähtsad telefonid:
150 –
kiirabi
160 – tuletõrjeamet
166 – politsei
146 – avarii- ja
liiklusamet
Bulgaaria suurimate linnade koodid:
Sofia– 02
Burgas – 056
Varna – 073
Plovdiv – 032
Mobiiltelefonid:
M-Tel on suurim mobiilside operaator, kellel on sõlmitud lepingud kogu Euroopa ja suurema osaga Ameerikast, Aasiast, Aafrikast ja Austraaliast. Leviala katab 95% riigi territooriumi. Teine suurim operaator on Globul, mis on viimati saanud 50% kogu riigi mobiilside turust (kataloogi koostamise hetkel) ning allkirjastas lepinguid suurema osaga Euroopa riikidest. Kolmas operaator on Viva Tel.
Raha: Bulgaaria riigivaluuta on 1 leev = 100 stotinki. Valuutakurss võib muutuda iga päev. Kasutatakse rahatähti nominaaliga 50, 20, 10, 5, 2 leevi ning 50, 20, 10, 5, 2, 1 stotinki. Kõige parem valuuta vahetuskurss on pankades. Enamikus hotellides on omad valuutavahetuse punktid. Küsige alati, kas valuutavahetus võtab oma töö eest komisjonitasu (vaadake, millised on vahetuskursid). Mõnes pangas või valuutavahetuse punktis võidakse nõuda isikuttõendava dokumendi (passi) esitamist. Paljudes kohtades võib maksta järgmiste krediitkaartidega: Visa, Visa Electron, Master Card, Maestro, American Express, Diner‘s Club jt.
Ostud, suveniirid. Enamik osa kauplusi töötab kl 9 - 22. Bulgaariast võib osta erinevaid keraamikast, nahast, puust, klaasist suveniire, tikandeid, väga populaarset Bulgaaria veini, erinevaid rakia ja brändi sorte.

Rahvuslik toit
Rahvatoit, mida peaks kindlasti maitsma:
Šopskij salat (tomatid, kurgid, brõnsa (bulgaaria juust, mida valmistatakse lamba või lehma piimast), petersell, oliivid;
Giuveč (lihatoit juurviljade, kartuli ning rjaženka-hapupiimaga
Kebab (eri lihasordid juurviljadega);
Kiufteta (praetud lihakotletid);
Miš maš (munad tomatite, pipra ja brõnsaga);
Musaka (jahvatatud liha kartuli, munade ja baklažaanidega);
Sarmi (liha- või riisirullid kapsa- või viinamarjalehtedes);
Tarator (hapupiima külm supp kurkide, või ja maitseainetega);
Imambajaldy (baklažaanid erinevate juurviljade ja lihaga);
Lambajuust ja kollane juust, mida serveeritakse küpsetatult ja paneerituna.
Kaškava (kollane brõnsa);
Banica (taigen brõnsa ja lihaga);
Êrem caramel (piima- ja munakreem).

Bulgaaria joogid
Vein. Bulgaarias on väga vanad veini valmistamise traditsioonid. Juba 8000 aastat tagasi valmistasid Bulgaaria elanikud veini. Kõikidel pidudel näitavad bulgaarlased oma suurt veiniaustust. Kuid14. veebruar on tõesti eriline päev. Muistsest ajast saadik tähistatakse sellel päeval viinamarjakasvataja ja veinimeistri päeva – „Trifon Zarezan”. Veini valmistamise traditsioonid on säilinud Bulgaarias ka tänapäevani.Kõige tuntumad on veinid, mida valmistatakse kohalikest viinamarjade sortidest: Mavud, Pamid, Dimiat, Muskat, Melnik, Evsinograd. Euroopa sortidest valmistatakse Merlot, Cabernet, Traminer, Rkatsiteli jpt.
Rakia. Bulgaarias võib maitsta erilisi rakia sorte – puuviljarakiat, grapirakiat ja uusot.
Mastikà (aniisiviin). Magusa maitsega viin aniisi lõhnaga.
Joogivesi
Kraanist vett juua võib, kuid ei soovitata. Gaseeritud ja gaseerimata mineraalvett saab osta igast baarist, restoranist või kauplusest.
Jootraha.
Jootraha andmine pole kohustuslik. Kuid juhul, kui teile meeldis teenindus, võite te jätta baari või restorani jootraha (u. 5-10% arve summast). Peale ekskursiooni lõppu sageli antakse jootraha ka bussijuhtidele.
Transport.
Ühistranspordi pileteid ostetakse bussijaamast või otse bussist. Kõikides taksodes on olemas arvestid. Sõidu maksumus sõltub sõidu ajast (öösel ja puhkepäevadel on suurem tariif). Taksot võib kutsuda hotellist, teatades oma soovist administraatorile. Mõnedest hotellidest võib rentida autot.
Autorent.
Autorendi punktide aadressid küsige oma giidi käest. Autorendi hind on alates 30 EUR/ööpäev. Eesti juhiload kehtivad ka Bulgaarias.Lugege tähelepanelikult autorendi lepingut.
Arstid ja haigused.
Õnnetuse või haigestumise korral pöörduge arsti poole. Kasutades meditsiiniteenindust nõudke järgmiseid dokumente: diagnoosi sisaldavat arstitõendit, arve meditsiiniteenuste eest arsti allkirja ja pitsatiga ning ravimite ja teiste medikamentide eest tasustamist tõendavat tšekki.Haiglaravi, transport, kiirabi maksustatakse kinni juhul, kui teil on tehtud tervisekindlustus ning olete õigel ajal pöördunud kindlustusseltsi esinduse poole (aadress on märgitud poliisis), mis peab hoolitsema ravi ja selle maksustamise eest. Raha saate tagasi ainult siis, kui õigel ajal esitate kindlustusseltsile avaldust, passi, kindlustuspoliisi ja raviarveid. Lugege tähelepanelikult poliisis sisalduvat informatsiooni.
Turvalisus (ettevaatlikkus).
Bulgaaria kuurordid on hästi valvatavad. Vaatamata sellele soovitame hoolitseda oma raha ja dokumentide eest, mitte kanda suuri rahasummasid oma käekotis või taskus. Igast hotellist on võimalik rentida seifi. Isikuttõendavate dokumentide kadu toob endaga kaasa mitte ainult teie aja raiskamist formaalsuste täitmisele, kuid ka materiaalset kulu dokumentide taastamiseks.
Käitumise normid ja reeglid.
Hotellitoa võtme peab jätma hotelli vastuvõtuletti. Võtme kaotamise korral tuleb maksta trahvi. Hotellirätikuid ei tohi võtta rannale. Samuti ei tohi hotellirestoranist toitu välja viia.

Riiklikud tähtpäevad.
14. veebruar – Trifon Zarezan (viinamarjakasvatajate päev)
1. märts – Martenitsa (kevade saabumine)
3. märts – rahvuspüha, Bulgaaria türgi ikke alt vabastamise aastapäev
6. mai – Vapruse päev, Bulgaaria armee aastapäev
24. mai – bulgaaria kultuuri ja slaavi kirjakeele päev (pühakute Kirilli ja Mefodi päev)
2. juuni – Botevi ja Bulgaaria vabaduse eest langenute päev
6. september – Bulgaaria ühinemise päev
22. september – Bulgaaria iseseisvuspäev
6. detsember – Bulgaaria põhiseaduse aastapäev
8. detsember – üliõpilaste päev



 

Ülesse